
Spánok, ktorý robí zázraky
25.03.2015Priemerná doba, ktorú pre spánok potrebuje každý z nás, je veľmi odlišná. Vo všeobecnosti by to malo byť niečo medzi 6-8 hodinami, nájdu sa však jedinci, ktorým stačí spať 5 hodín, iní naopak potrebujú spať hodín deväť. Potreba spánku sa samozrejme mení aj s ohľadom na vek, malé deti v podstate prespia celý deň, s pribúdajúcimi rokmi stačí spánku podstatne menej.
Spánok je nevyhnutný pre regeneráciu našich telesných a duševných síl. Spomaľuje sa pri ňom dýchanie, tep srdca, znižuje sa vnímanie vonkajších podnetov. V spánku prevládajú anabolické deje nad katabolickými, dochádza k regenerácii a čisteniu organizmu. Silnejšími sa nestávame počas tréningu, ale práve počas oddychu. V spánku tiež dochádza k vylučovaniu rastového hormónu, nedostatok spánku mimo iné spôsobí pokles vylučovania tohoto hormónu a pokles citlivosti na inzulín, následkom čoho sa zníži schopnosť organizmu spaľovať tuk, klesne kondícia a zhorší sa práca nášho imunitného systému. Asi ste si už všimli, že po nedostatočnom odpočinku máte druhý deň (okrem toho, že sa cítite slabý, vyčerpaný, nesústredený) tendenciu siahať po energeticky bohatších a nezdravých potravinách. Pri dlhodobom nedostatku spánku je naše telo oveľa náchylnejšie na ochorenia a na zotavenie potrebuje dlhší čas.
Venujte teda spánku viac svojho času. Miestnosť pred spaním dobre vyvetrajte, na večeru si dajte ľahké jedlo a obmedzte pitie. Snažte sa zabezpečiť čo najväčiu tmu a ticho. Namáhavé cvičenie si nenechávajte na neskorý večer, no pokiaľ sa budete nejakej fyzickej aktivite venovať počas dňa, Váš spánok bude lepší. Pred spaním vypnite všetku elektroniku a radšej venujte chvíľu čítaniu. Dobrému zaspávaniu napomáha aj určitý stereotyp, který by sme nemali často narušovať. Vymyslite si teda Váš vlastný rituál, ktorý budete každý večer pred spaním vykonávať.